Infekcje grzybicze pochwy spowodowane są przez drożdżakopodobne grzyby zwane Candida albicans. Są to organizmy, które żyją w pochwie, ale nie namnażają się ze względu na kwaśne środowisko tej okolicy. Jesli jednak równowaga kwasowości pochwy zostanie naruszona, np. na skutek stosowania antybiotykoterapii, sterydów, pigułek antykoncepcyjnych, a także w czasie miesiączki czy w ciąży, może wtedy dojść do rozwoju drożdzy, co w konsekwencji może wywołać zapalenie. Innymi czynnikami sprzyjającymi grzybicy są: ciasne ubrania, nieprzepuszczająca powietrza bielizna, która zwiększa wilgotność i temperaturę, oraz otyłość i cukrzyca.
Jak wygląda grzybica pochwy? Najczęstszym objawem (występuje w ok. 80% przypadków) jest świąd sromu, który nasila się podczas leżenia w łóżku lub w ciepłej kąpieli. Innym równie częstym symptomem kandydozy jest bolesność i pieczenie sromu, szczególnie przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku płciowego. W czasie rozwoju choroby dochodzą również inne objawy, są to: zaczerwienienie i obrzęk sromu oraz linijne pęknięcia skóry, a także grudkowate, białe upławy o konsystencji twarogu i nieprzyjemnym zapachu. Uwaga! Obecność cuchnącego zapachu lub ropna wydzielina może sugerować zakażenie bakteryjne!
W przypadku przewlekłej grzybicy pochwy dodatkowo pojawiają się objawy ze strony układu moczowego takie jak: częste oddawanie moczu oraz uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego.
Leczenie grzybicy pochwy należy zacząć od wizyty u ginekologa (najlepiej we Wrocławiu, lub innym większym mieście - najlepsze ośrodki ginekologiczne znajdują się w dużych miejscowościach), który ustali stopień zaawansowania choroby oraz rodzaj grzybów, jakie ją wywołały (należy przeprowadzić w tym celu wymaz z pochwy). W przypadku ostrej lub nawracającej infekcji przepisuje się leki działające miejscowo (maści, kremy i globulki dopochwowe) lub doustne preparaty przeciwgrzybicze. Zazwyczaj po krótkiej kuracji objawy znikają, ale jeśli za wcześnie odstawi się leki, mogą szybko powrócić. Dlatego ważne jest, by stosować leki odpowiednio długo. Jeśli objawy nie ustąpią po tygodniu leczenia, należy skonsultować się ze specjalistą. Dobry specjalista ginekolog we Wrocławiu lub w innym większym mieście zapewni kobiecie stosowną opiekę. Opinie o specjalistach można znaleźć w internecie.
W trakcie leczenia należy pamiętać, by zachować wstrzemięźliwość seksualną i zaniechać zarówno stosunków pochwowych, jak również oralnych i analnych. Ponadto kurację przeciwgrzybiczą powinien również przeprowadzić partner kobiety.
Powracająca grzybica pochwy to minimum cztery epizody choroby lub przynajmniej trzy epizody niezwiązane z antybiotykoterapią w ciągu roku. Nawracające objawy grzybicy pochwy, które nie reagują na żadne leczenie, mogą być również wczesnym objawem zarażenia wirusem HIV.