Ból gardła w ciąży

Zobacz również artykuły
Ból w szczęceRozstępy po ciąży
Ból gardła zazwyczaj związany jest ze zwykłym przeziębieniem, do którego eliminacji wystarczające są „domowe” sposoby leczenia. W przypadku kobiety w ciąży, należy jednak być szczególnie czujnym i ostrożnym, gdyż to co dla przeciętnego człowieka nie stanowi niebezpieczeństwa, może być groźne dl ciężarnej, a w zasadzie dla płodu. Tego typu choroby są szczególnie niebezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży.
Katar

Jest pierwszym objawem przeziębienia i należy go niwelować już na samym początku. Można zastosować domowe sposoby np. inhalacje z wody z solą, albo sodą oczyszczoną. Należy nawilżać śluzówkę nosa, używając naturalnych preparatów takich jak sól fizjologiczna.

Kaszel

P/W(przeciwwskazane): nie należy używać środków hamujących kaszel np. Acodin oraz syropów z kodeiną, gdyż mogą uszkodzić płód. (Domowym, bardzo skutecznym, sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Pokroić 2-3 cebule, układać warstwami przesypując cukrem pudrem. Ugnieść i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin. Zażywać syrop 3 razy dziennie po 2 duże łyżki).

Gorączka

Gdy temperatura jest wysoka trzeba ją obniżyć, gdyż może zaszkodzić dziecku. Dozwolone są środki zawierające paracetamol np. Apap, Panadol. P/W: Nie wolno zażywać preparatów zawierających ibuprofen(!)

Zarówno w leczeniu zakażeń wirusowych, jak i bakteryjnych można przyjmować preparaty witaminowe(Wit.C, Rutinoscorbin), jak i wzmacniające odporność (np.: preparat ziołowy Esberitox 3 x 3 tabletki dziennie do ssania).





Ból gardła w ciąży zazwyczaj związany jest z jego zapaleniem. Wśród dorosłych, w 85-95% czynnikiem etiologicznym, powodującym zapalenie są wirusy(!). Oznacza to brak wskazań do stosowania antybiotyków(!).

Znaczenie rozstrzygające mają szybkie testy diagnostyczne i hodowla bakterii.

W przypadku leczenia choroby bakteryjnej najczęściej stosuje się następujące antybiotyki:
- penicylinę fenoksymetylową (Ospen) 2-3 mln j. tj. 2-3 tabletki, w dawce podzielonej, co 12h,
- cefadroksyl (Biodroxil, Duracef, Tadroxil) 1,0 g na dobę, podzielone co 12-24h,
- spiromycyna (Rovamycine) – wskazane szczególnie w przypadku alergii typu natychmiastowego na penicyliny i cefalosporyny(leki wymienione powyżej),
- amoksycylina/kwas klawulanianowy (Amoksiklav, Augmentin) – są stosowane jako leki II rzutu, w przypadku niepowodzenia terapii ww. lekami.

Ból gardła podczas ciąży może być także objawem grypy. W przypadku grypy, należy stosować profilaktykę w postaci szczepień przed zajściem w ciążę.

Data dodania: 06-12-2011 14:26
Zobacz więcej o: ból gardła w ciąży jak leczyć przeziębienie w ciąży witaminy dla kobiet w ciąży tabletki na gardło w ciąży co na ból gardła w ciąży ból gardła w ciąży forum sposoby na ból gardła w ciąży kaszel w ciąży zapalenie gardła w ciąży leczenie gardła w ciąży tabletki na ból gardła w ciąży
09-05-2013 22:50
Iwona
Infekcję można "złapać" o każdej porze roku, dlatego przed planowanym zajściem w ciążę należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie odżywianie. Trzeba dostarczać organizmowi witamin i mikroelementów, działających osłonowo...
30-05-2012 10:20
Radek
www.abcgastronomii.com sklep z wyposażeniem kuchni gastronomicznej i domowej, wszystko dla każdej kuchni, bezpiecznie, niedrogo i szybko.

Tagi

Artykuły

Promocje na dziś

Popularne artykuły

Nowe artykuły


Zapisane tagi:
ból gardła w ciąży (6)
co na ból gardła w ciąży (3)
rovamycine w ciazy (3)
ciąża ból gardła (2)
tabletki nabból gardła w ciaży (1)
rovamycine w ciąży-na angine (1)
ciąża a ból gardła (1)
na ból gardła w ciąży (1)
chrypka, ból gardła co mogą zażywać kobiety w ciąży (1)
syrop cebulowy w ciazy (1)
ból gardła (1)
rovamycine na zapalenie gardła w ciąży (1)
rovamycine w ciazy zapalenie gardla (1)
rovamycine w pierwszym trymestrze ciąży (1)