Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego choroba może się szybko rozprzestrzeniać zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Anginie sprzyjają letnie miesiące, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na występowanie różnicy temperatur, np. gdy wychodzimy z klimatyzowanego samochodu na upał lub wskakujemy rozgrzani słońcem do zimnej wody, jemy lody czy pijemy schłodzone napoje.
Do pierwszych objawów chorobowych można zaliczyć nagły bół gardła, nasilający się przy połykaniu, który może promieniować do ucha. Dolegliwości tej zazwyczaj towarzyszą podwyższona temperatura, dreszcze, ból głowy oraz ogólne osłabienie. Charakterystycznym objawem anginy jest biały nalot na migdałkach lub nawet czopy ropne (angina ropna) oraz wysoka temperatura dochodząca nawet do 40°C. Dodatkowo w miarę rozwoju choroby mogą pojawić się wymioty, bóle w stawach oraz znaczne powiększenie migdałków, co może prowadzić do duszności.
Leczenie anginy zawsze należy zacząć od wizyty u lekarza, który oceni przyczynę choroby oraz stopień jej zaawansowania. Natomiast wszelkie domowe sposoby i kuracje powinny być jedynie uzupełnieniem postępowania zaleconego przez specjalistę. Anginę zazwyczaj leczy się antybiotykami, dodatkowo można stosować tabletki do ssania oraz ziołowe płukanki gardła.
Osoby chore na anginę mają trudności z przełykaniem pokarmów, dlatego wszelkie podawane im posiłki powinny być rozdrobnione i miękkie. Należy też spożywać dużą ilość ciepłych napojów w celu ciągłego nawilżania śluzówki gardła.
Ze względu na częstość i powszechoność występowania angina bywa traktowana pobłażliwie i lekkomyślnie. Niestety, trzeba wiedzieć, że nieleczona lub źle leczona angina może doprowadzić do ciężkich powikłań. Najczęstszym powikłaniem miejscowym anginy jest naciek lub ropień okołomigdałkowy, natomiast u dzieci ropień zagardłowy. Nieleczona angina może również doprowadzić do kłębuszkowego zapalenia nerek lub gorączki reumatycznej. Obie jednostki chorobowe w konsekwencji skutkują upośledzeniem funkcji lub całkowitą niewydolnością nerek i serca. Do innych powikłań anginy należą m.in. zapalenia zatok i węzłów chłonnych szyi, zapalenia ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego oraz stany zapalne skóry.
Jeśli, pomimo właściwego leczenia, anginy nawracają lub utrzymuje się przewlekły ropny stan zapalny w migdałkach, to lekarz może zalecić choremu usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomię). Przyjmuje się, że przebycie pięciu angin w ciągu roku lub trzech rocznie przez kolejne dwa lata stanowi wskazanie dla rozważenia operacji migdałków.
Nie ma sprawdzonej metody na to, by skutecznie ochronić się przed anginą. Najważniejsze to unikać wszelkich źródeł zakażenia oraz dbać o swoje zdrowie, stale podnosząc ogólną odporność organizmu. Należy również unikać szybkich zmian temperatur, czyli przykładowo, latem rozsądnie korzystać z klimatyzacji w samochodzie.
Data dodania: 07-09-2011 13:39
stoły tenisowe do szkoły
wytrzymałość i trwałość. Dzięki wykonaniu z antykorozyjnych materiałów zobacz cornilleau.com.pl
|
śruby do solarów
Zapewnij swoim panelom solarnym bezpieczeństwo i stabilność. Wybierz nasze śruby do solarów! |