Domowe wybielanie zębów
Każdy marzy o pięknym, białym uśmiechu. Niestety… mało kogo natura wyposażyła w idealnie białe zęby. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne jak picie kawy, herbaty a nawet spożywania owoców. Niektóre z substancji powodują przebarwienia naszych zębów ze względu na silne składniki barwnikowe.
Dobór licówek do uzębienia
Znane są z historii przypadki stosowania metod wybielających zębów. Już w starożytnym Egipcie stosowano mocznik, który w dzisiejszej stomatologii estetycznej wykorzystywany jest przez wiele preparatów w celu wybielenia zębów.
Idealnie Białe zęby…
Wiele ludzi decyduje się na domowe sposoby wybielania zębów chcąc osiągnąć idealną biel. Taką biel można zobaczyć przyglądając się gwiazdom ekranu („
celebrytom"). W większości przypadków ich uśmiech nie jest wynikiem wybielania ale stosowania licówek lub koron protetycznych. Licówki jak i korony zbudowane z odpowiedniego materiału mogą przepuszczać światło przez co wydaje się, że są to naturalne zęby. Nic bardziej mylnego. Aby osiągnąć taki efekt należy spiłować część zęba i nałożyć na niego licówkę lub koronę. W przypadku licówek należy je ponownie nakładać co kilka lat.
Czy warto?
Odcienie zębów
Powołując się na domowe wybielanie zębów warto zaznaczyć, że niektóre metody mają małą skuteczność a jednocześnie uszkadzają w znacznym stopniu szkliwo. Dotyczy to w głównej mierze sody oczyszczonej, której efekty wybielania co prawda widać ale po wielokrotny płukania dzień w dzień. Takie nadwyrężanie szkliwa zębów nie jest zbyt dobre dla osób z nadwrażliwością zębów.
Jeśli chcemy wybielić zęba martwego (martwy ząb - leczonego kanałowo) musimy udać się do gabinetu stomatologicznego ponieważ nie wszystkie zęby martwe ulegają wybielaniu a dodatkowo szybko się przebarwiają na siny kolor.
Warto zastanowić jaki kolor chcemy osiągnąć przeglądając wszystkie odcienie zębów. W profesjonalnym gabinecie lekarz potrafi ocenić jaki odcień jest ekstremum zębów. Domowe sposoby wybielania zębów nie radzą sobie również z większymi przebarwieniami.
Stosowanie środków wybielających zęby w domu jest bezpieczne dla ludzi, którzy stosują te środki z umiarem oraz mają mocne i zdrowe zęby.
- zęby żółte – wybielanie w gabinecie stomatologicznym lub samodzielnie w domu
- zęby brązowe, ciemnożółte lub niebieskoszare, sine – wybielanie laserowe lub wybielanie nakładkowe w gabinecie stomatologicznym, kontynuowane w domu
- inne przebarwienia – pomieszane metody wybielania
Przeciwwskazania do wybielania zębów
- Nadwrażliwość zębów
- Choroby zębów (niewyleczona próchnica, zmiany zapalne)
- Odkryte szyjki zębów (często objawiają się nadwrażliwością zębów)
- Ciąża oraz karmienie piersią
- Osoby choroby na Parkinsona
- Osoby chore na epilepsję
- Młody wiek, w którym zęby nie wykształciły się w pełni. Minimum 16 lat
Czynności po wybielaniu
Utrzymanie białych zębów trwa również po samym procesie wybielania. Należy unikać pokarmów barwiących czyli stosować tzw. „białą dietę", nie wolno po tym czasie palić ani pić kawy, zrezygnować z wszelkich używek przez możliwie jak najdłuższy okres (biała dieta) – kilka dni do 2 tygodni w zależności od metod wybielania. Dwie godziny po zabiegu pić samą wodę mineralną.
Używane przez nas pasty do zębów w przypadku bardziej inwazyjnych metod wybielania nie powinny ścierać szkliwa (taką pastą jest rekomendowana przez WHO włoska marka: pasta do zębów BLANX). Oczywiście należy dbać regularnie o higienę jamy ustnej. Warto też zapoznać się ze składami danych produktów do higieny jamy ustnej ponieważ mogą one kolidować ze środkiem jakim wybielaliśmy zęby oraz ścierać szkliwo powodując nadwrażliwość zębów.
Domowe sposoby na wybielanie zębów
Istnieją różne sposoby na domowe wybielanie zębów. W połączeniu z dobrą higieną jamy ustnej oraz odwiedzaniem dentysty raz na pół roku mogą przyczynić się do białego uśmiechu.
Ze względu na budżet oraz zakres ich działania wyróżniamy następujące metody wybielania w domu:
- Szczoteczki z końcówkami wybielającymi - metoda ta sprawdza się w przypadku mniejszych przebarwień. Końcówki w połączeniu z pastami wykorzystują substancje zawarte również w typowych akcesoriach wybielających jednakże w mniejszym stopniu.
- Pasty ścierające - praktycznie każda marka past do zębów posiada w swoim asortymencie pasty przeznaczone dla osób chcących wybielić zęby. Nie osiąga się oszałamiającego efektu stosując je ale potrafią utrzymać piękny kolor zębów. Warto je stosować jako profilaktyka przed przebarwieniami.
- Nitki do zębów - nasączone odpowiednimi preparatami wybielającymi
- Paski do zębów - nakleja się je zęby. Można dzięki nim szybko wybielić zęby ale minusem może być krótki okres utrzymywania się efektu oraz koszt.
- Nakładki nasączone specjalnym preparatem - dostępne w aptece. Aby nakładki były lepiej dobrane a w konsekwencji miały lepsze działanie warto udać się do protetyka lub stomatologa (np. wybielanie zębów opalescence), który zrobi wycisk dla pracowni protetycznej w celu opracowania nakładek idealnie dopasowanych dla naszych zębów. Są również zestawy posiadające uniwersalne nakładki ale nie są one tak skuteczne i mając źle dopasowane nakładki zwiększamy ryzyko przebarwień. Ta metoda jest uważana za najlepszą jeśli chodzi o domowe sposoby na białe zęby.
- Lampy - dzielą się ze względu na technologie. Niektóre przenośne lampy wykorzystywane do domowego użytku posiadają podobną technologię do lamp Beyond znanych z profesjonalnych gabinetów stomatologicznych jednakże istnieje na rynku również wiele podróbek, które w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne dla nas.
- Metody naturalne - mają one podobną skuteczność jak pasty wybielające jednakże uszkadzają szkliwo w przypadku dłuższego stosowania (np. soda oczyszczona). Istnieją również inne naturalne metody wybielania jak: Płukanie jamy ustnej sokiem z cytryny, Płukanie zębów roztworem z wysuszonych i sproszkowanych liści laurowych zmieszanych z suchą skórką pomarańczy, Dodawanie na pastę do zębów kroplę olejku goździkowego, Czyszczenie zębów popiołem drzewnym, Płukanie ust roztworem z octu i wody, Stosowanie orzechów włoskich do higieny jamy ustnej (orzechy włoskie zapobiegają osadzaniu się kamienia), Spożywanie truskawek lub stosowanie roztworu do czyszczenia zębów zawierającyh truskawki (mają one właściwości wybielające oraz zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego), Nacieranie zębów skórką pomarańczy
- Woda utleniona - nakładając wodę utlenioną na patyczek z wacikiem smarujemy zęby lub miejsca, które chcemy wybielić. Należy omijać dziąsła.
- Gumy wybielające - mogą być dobrym dodatkiem do głównej kuracji wybielającej. Idealnie sprawdzają się również poza domem.
- Lakiery - Podobne działanie jak w przypadku nakładek wybielających jednakże efekt jest słabszy ze względu na krótszy okres działania.
Wskazówki aby mieć białe zęby
Nigdy nie będziemy mieć białych zębów unikając wizyt u dentysty. Takie zabiegi jak
scaling czy
usuwanie kamienia nazębnego zapobiegają chorobom zębów oraz potrafią rozświetlić nasze zęby o nawet kilka odcieni. Duże znaczenie na kolor zębów mają nawyki żywieniowe, wiek oraz stan uzębienia. Domowe wybielanie zębów wymaga również systematyczności najlepiej w połączeniu z codzienną higieną jamy ustnej. Ważne jest również aby w przypadku stosowania kilku preparatów wybielających sprawdzić czy nie kolidują ze sobą. Efekt białych zębów nie jest wieczny i należy go pielęgnować.
Data dodania: 03-06-2011 14:04
Zobacz więcej o:
domowe sposoby na wybielanie zębów domowe wybielanie zębów domowe sposoby na wybielanie zębów wybielanie zębów koszt wybielanie zębów w domu naturalne wybielanie zębów wybielanie zębów martwych wybielanie zębów opalescence wybielanie zębów domowymi sposobami scaling usuwanie kamienia nazębnego gumy wybielające paski do zębów nitki do zębów pasty ścierające szczoteczki z końcówkami wybielającymi martwy ząb odcienie zębów mocznik zęby żółte nadwrażliwość zębów odkryte szyjki zębów biała dieta pasta do zębów BLANX metody wybielania w domu
Nici dentystyczne są przeznaczone do usuwania resztek pokarmu spomiędzy zębów. Ale czy można nimi wybielać? Jeśli tak, to chciałabym poznać mechanizm wybielania zębów nitkami... Moim zdaniem nici "nasączone środkami wybielającymi"...
Mam pytanie może mi ktoś odpowie. Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty . Oczywiście nie chodzi mi o jakiś super gabinet gdzie ceny są 100% wyższe niż normalnie ale o zwykły gabinet stomatologiczny. Ile kosztuje wybielanie zębów...
Moim zdaniem domowe sposoby to pozorna oszczędność. Tracimy czas na marne efekty a np. biała parła też nie jest za darmo.
Lepiej moim zdaniem zdaniem zrobić wycisk u protetyka i na jego podstawie zrobić sobie nakładki do właśnie...