Laserowa korekcja wzroku – wrażenia i przebieg zabiegu SBK-LASIK

Zobacz również artykuły
Okulary vs laserowa korekcja wzroku
Artykuł jest napisany przez osobę, która miała wykonany zabieg SBK-Lasik w prywatnej klinice okulistycznej. Wada wzroku: OL -5D , OP: -6D. Wiek: 26 lat. Grubość rogówki: 540. Poszczególne etapy mogą się nieznacznie różnić w zależności od metody i kliniki.

Kwalifikacja

Podczas tego etapu lekarz zbiera dane dotyczące ogólnego stanu zdrowia i jest wykonywana szczegółowa diagnostyka narządu wzroku. Oko nie jest dotykane. Na koniec badań następuje rozmowa z lekarzem. Na tym etapie duża liczba pacjentów jest dyskwalifikowana ze względu na choroby, cienką rogówkę lub inne parametry optyczne.

Przebieg zabiegu laserowej korekcji wzroku

1) Należy stawić się wcześniej w celu uzupełnienia formalności (opłaty, podpisanie dokumentów zezwalających na zabieg). Wszyscy pacjenci są w jednym miejscu, więc jest możliwa wymiana spostrzeżeń. W tym konkretnym przypadku było 6 osób oczekujących na zabieg.


2) Robione są najważniejsze badania przed korekcją: badanie komputerowe ostrości wzroku, mierzenie ciśnienia oczu/oka oraz topografia rogówki.


3) Lekarz prowadzący sprawdza również na podstawie aktualnych badań, czy wszystkie wyniki są poprawne. Lekarz sprawdza ostrość wzroku przy pomocy tablicy Snellena. Następnie omawiana jest jeszcze raz metoda korekcji i jej szczegóły ew. obawy pacjenta.

Lekarz wypisuje receptę na leki, która będzie zrealizowana po zabiegu.

Nie należy przychodzić na zabieg korekcji wzroku w słabym stanie ogólnym (np. gardła, przeziębieniu, okresie menstruacji, grypy, kataru).


4) Pacjent otrzymuje tabletkę przeciwbólową (ketonal) oraz syrop uspokajający. Działanie syropu nie jest silne, a tabletka przeciwbólowa jest zapobiegawcza.


5) W czasie oczekiwania na przejście do sali zabiegowej pacjent umawia się na kolejną wizytę (po zabiegu, najczęściej na drugi dzień – w zależności od metody korekcji wzroku) oraz otrzymuje dokumenty L4, jeśli potrzebuje. Warto zapytać się lekarza o terminy L4 przed zabiegiem. Może to być nawet kilka tygodni.


6) Pacjenci przechodzą do pokoju, gdzie są przygotowywani do zabiegu. Otrzymuje się jednorazowe ubranie szpitalne. Ubrania pozostawia się w szafce zamykanej na kluczyk i czeka na swoją kolej do zabiegu korekcji wzroku.


7) Pielęgniarka zakrapla oczy i prowadzi do Sali zabiegowej. Tam pacjent znowu ma zakraplane oczy zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.





8) Pacjent układa się pod urządzeniem, które dokona korekcji. Głowę umieszcza na specjalnym do tego miejscu. Ciało musi być stabilne i nie ruszać się podczas działania lasera. Lekarz informuje o wszystkich etapach.


9) Okolice oczu są dezynfekowane.


10) Zakładana jest rozwórka na operowane oko. Zapobiega to mrugnięciom. Nie jest to nieprzyjemne oraz bolesne dla pacjenta. Jedynie pacjenci, którzy stawiają opór swoimi mięśniami i powiekami mogą odczuć lekki dyskomfort, dlatego nie warto tego robić. W zależności od kliniki jest to rozwórka lub podklejanie powiek. Z for internetowych wynika, że wielu pacjentów obawia się tego etapu, ale sam autor artykułu to przeżył i nie jest to tak straszne jak wygląda : - ).


11) Zakraplane jest oko różnymi substancjami. Nie czuć potrzeby mrugania. Lekarz przejeżdża oko, aby lepiej rozprowadzić substancję i przygotowuje nabłonek do separacji (metoda SBK-LASIK). Od tego momentu pacjent jest proszony o patrzenie w zielone światełko. Nie jest to problemem dla pacjentów, którzy przeszli etap kwalifikacji (zez jest przeciwwskazaniem).


12) W zależności od metody następuje separacja nabłonka. W metodzie SBK-LASIK lekarz używa specjalnego urządzenia zwanego mikrokeratomem, które zasysane jest do powierzchni oka. Następnie lekarz uprzedza, że nastąpi głośny dźwięk i faktycznie słychać w momencie separacji nabłonka odgłos podobny do golarki. Jest to najmniej przyjemny moment podczas zabiegu ze względu na odgłos oraz lekki ucisk jaki się czuje. Warto dodać, że jest to lekki ucisk i nic nie boli, ponieważ działają krople znieczulające oko.


13) W przypadku metody SBK-LASIK utworzony płatek jest odsuwany na bok, aby warstwa rogówki mogła zostać poddana korekcji wzroku za pomocą lasera.


14) Następnie zaczyna działać laser. Lekarz informuje o tym ile procent za nami. Im większa wada, tym dłużej laser działa. Laser raz przerywa swoje działanie, aby był lepszy efekt i kontynuuje do końca.

Podczas działania lasera odczuwa się nieprzyjemny zapach, ale trwa to tylko kilka sekund.


15) Lekarz umieszcza nabłonek na poprzednim miejscu i zabezpiecza soczewką ochronną.


16) Rozwórka jest ściągana i można pomrugać delikatnie okiem. Należy od tego momentu nie dotykać okolicy oczu, ani tym bardziej pocierać! Największe ryzyko powikłań jest w pierwszym okresie pooperacyjnym, dlatego należy na Siebie uważać. Po okresie jak nabłonek ulegnie zrośnięciu można stopniowo powracać do normalnych zajęć Wg zaleceń lekarza. Większość powikłań i problemów opisywanych w internecie bierze się z niestosowania do zaleceń lekarza.


17) Pacjent prowadzony jest do pokoju, w którym odpocznie jakiś czas. W niektórych klinikach podawany jest posiłek po zabiegu.


18) Na sam koniec pacjent jest badany przez lekarza, a następnie otrzymuje kartę informacyjną czego należy unikać i jakie leki stosować.

Uwagi: Należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Autor artykułu dowiedział się o przypadku rekorekcji, ponieważ pacjentka nie stosowała się do zaleceń lekarza i zaszła w ciążę krótko po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu jak i kilka miesięcy po zabiegu.
Data dodania: 07-04-2015 17:11
Zobacz więcej o: sbk-lasik epi-lasik ebk lasik korekcja wzroku płatek nabłonek wzrok
28-07-2017 09:50
Lenka
Ja tam się cieszę, bo po usunięcie zaćmy wszczepiono mi nową soczewkę, która od razu poprawiła mi wzrok. Polecam Alfa-Vision. Nie trzeba czekać latami, tylko 2 tygodnie. ;) http://alfavision-zacma.pl/oferta/
18-09-2015 14:04
Jarek
Wydaje mi się, że mało pozytywnych opinii w internecie wynika z faktu, że duża część ludzi zapomina że w ogóle miała zabieg i nic nie pisze, a tylko ludzie u których jakieś problemy wystąpiły. Ja sam jestem zadowolony....
16-04-2015 15:57
Jarek
Na badaniach wyszła wada OL: -0.25, OP: -0.5. Do tego suche oko. Lekarz prowadzący powiedział, że jestem pierwszym takim przypadkiem z typowym zespołem suchego oka (oko jest bardzo pofałdowane). Przepisano mi mgiełkę do oczu "tears...
09-04-2015 12:53
Jarek
Rano widać dobrze, ale wzrok się pogarsza razem z upływem dnia. Wieczorem pojawia się nawet podwójne widzenie w prawym oku. Ogólnie po zabiegu miałem większą mgłę niż w oku lewym, ale to może wynikać z większej wady (OL-5, OP-6),...
07-04-2015 19:43
jaaaaaaa
gdzie robiles zabieg?
07-04-2015 17:16
Jarek
Warto dodać, że SBK-LASIK należy do metd głębokich korekcji wzroku. Ma to swoje minusy i plusy, ale wybór powinien być w gestii lekarza. Ogólnie metody głębokie są polecane w przypadku większych wad, ale jest potrzebna do tego odpowiednio...